O BORDEAUX VÍNU

Bordeaux je vinařská oblast na západě Francie. Z 95% se zde pěstují odrůdy červených vín.

Saint-Émilion patří společně s Médoc, Graves a Pomerolem k hlavním oblastem pěstování a výroby červeného vína v regionu Bordeaux. Zdejší oblast je mnohem menší než Médoc a sousedí s Pomerolem. Tak jako v Pomerolu a ostatních apelacích (neboli oblastech kontrolovaného původu AOC - Appellation d'origine contrôlée) na pravém břehu řeky Gironde jsou i zde hlavními druhy vinné révy Merlot a Cabernet Franc. Řadí se k nim i poměrně malé plochy Cabernetu Sauvignon, který je naopak hlavním druhem révy v oblasti Médoc.

Vína z apelace Saint-Émilion nebyla v roce 1855 zařazena do Bordeauxské klasifikace vín. První formální klasifikace vín v AOC Saint-Émilion se uskutečnila v roce 1955. Na rozdíl od klasifikace vín z roku 1855 bývá pravidelně upravována.
Jediné dvě usedlosti z apelace Saint-Émilion, jejichž vína jsou v současné době klasifikována jako premier grand cru classé A, jsou Château Ausone a Château Cheval Blanc. Následuje 13 usedlostí s víny kategorie premier grand cru classé B a 47 usedlostí zařazených do kategorie grand cru classé. Mimoto se zde nachází značné množství vinic klasifikovaných jako grand cru.